Objevte vyhlášené stavby Dušana Jurkoviče v Luhačovicích
11. 2. 2019 -
Dušan Samo (Samuel) Jurkovič byl slovenský architekt, návrhář nábytku a etnograf. Byl výrazným představitelem secesní architektury a vytvořil velice osobitý styl, výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Jeho rukopis je výrazný v našem lázeňském městě Luhačovice.
Hotel VILA VALAŠKA je národní kulturní památkou v Luhačovicích
Vztah k lidové architektuře
Kořeny Jurkovičova směřování k práci s lidovými formami můžeme hledat už v rodinném zázemí, otec patřil k známým slovenským vlastencům, matka byla znalkyní lidového umění. Po studiu na nižším gymnáziu v Šoproni odešel do Vídně, kde v letech 1884–1889 studoval na Státní průmyslové škole, v jejímž čele stál v té době Camillo Sitte. Během krátké praxe v ateliéru architekta Bully v Martině ho zaujaly práce lidových tesařů ve dřevě. Šest let pracoval v ateliéru architekta Michala Urbánka ve Vsetíně. Za jeho částečné pomoci realizoval stavby pro Národopisnou výstavu ve Vsetíně a Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze v roce 1895. Ocenění práce mu přineslo zakázku na stavbu souboru výletních ubytoven Pustevny na Radhošti (1897–1899). V tomto období se intenzivně zabýval dřevěnou srubovou architekturou Valašska. Díky tomu začal být známým a přišly první zakázky na turistické stavby ve volné krajině (Rozhledna na vrchu Brňov (1896)), stavby na Pustevnách (Maměnka, Libušín, zvonice, orientační tabule, tělocvična Sokola). Po realizaci těchto, na svou dobu neobvyklých staveb, začíná být nazýván básníkem dřeva, získal nové objednávky, kvůli kterým odchází v roce 1899 do Brna, kde zapadl do tamějšího uměleckého prostředí a navázal kontakty s představiteli národnostně orientované kultury.
Zamiloval si Luhačovice
Projektováním jednotlivých staveb, ale i celkovým urbanistickým řešením lázní Luhačovice se Dušan Jurkovič zabýval v letech 1902-1914. V roce 1902 uskutečnil adaptaci dvou budov, které spojil do celku Janova domu (dnes Dům Dušana Jurkoviče), kde dokázal zkombinovat různorodé materiály, například starodávné sušené hliněné cihly a moderní betonové pilíře. Také při další úpravě budovy vodoléčby, dokázal využít stávající kamenné přízemí a poschodí ze sušených cihel. Z roku 1902 pochází i jeho adaptace bývalého kuchyňského domu na obytnou vilku nazvanou Chaloupka. V roce 1903 postavil novostavby vily Jestřabí a lázeňské restaurace (dnes již nezachované). V blízkosti budovy vodoléčby postavil komplex koupaliště se vstupní budovou a šatnovými kabinami po stranách bazénu. Z tohoto roku pochází i drobná dřevěná stavba hudebního pavilónu a nerealizovaný projekt kavárny Adolfa Polenky. V Luhačovicích v letech 1907-1914 neustále předkládal své návrhy (léčebný dům, čítárna, kolonáda, přestavba Slovácké búdy), ale pro své smělé projekty již nenašel realizátory. Jedinečné přírodní prostředí Luhačovic inspirovalo architekta Dušana Jurkoviče k vytvoření zcela unikátního souboru staveb ve stylu lidové secese. V letech 1902–1914 zde zásadně ovlivnil vzhled jednotlivých budov i celý urbanismus luhačovických lázní. Z nejvýznamnějších staveb vybíráme: Jurkovičův dům, Chaloupka, Jestřábí, Hudební pavilon, Vodoléčebný ústav, Sluneční lázně, Vila Vlastimila, Slovácká búda, Mlékárna, Původní dřevěný Inhalační pavilon a pochopitelně Vila Valaška.
(zdroj: www.luhacovice.cz)
Skvostem staveb je Vila Valaška v Luhačovicích
Kulturní památka Vila Valaška byla postavena roku 1907 podle projektu významného architekta Dušana Jurkoviče a řadí se mezi nejvýznamnější stavby lázeňského města Luhačovice. Prvky architekta Jurkoviče zde vidíte na každém kroku. Moderní bílý nábytek nádherně kontrastuje s jasně modrou barvou na oknech či červenou na stěnách. Luxury Spa & Wellness hotel Vila Valaška nabízí luxusní ubytování v 9 apartmá a individuální přístup pro nejnáročnější lázeňské hosty. Luxury Spa & Wellness Vila Valaška je propojený s Lázeňským hotelem Vila Antoaneta a nabízí komplexní služby pod jednou střechou.
Přesvědčte se sami a vyberte si z naší nabídky pobytů.
Prohlédně si fotogalerii Vily Valašky: